8:30-9:00 | Registration |
9:00-9:10 | Opening |
Chair: Osamu Sugino | |||||
9:10-9:55 |
Lucia Reining (Ecole Polytechnique Palaiseau) A direct approach to the calculation of many-body Green's functions: theoretical spectroscopy beyond quasi-particles |
||||
9:55-10:25 |
Yoshifumi Noguchi (The University of Tokyo) All-Electron First-Principles GW+Bethe-Salpeter Method |
||||
10:25-10:55 | Break | ||||
Chair: Hisazumi Akai | |||||
10:55-11:40 |
Juerg Hutter (University of Zurich) Large Scale Condensed Matter Simulation with MP2 and RPA Methods |
||||
11:40-12:10 |
Jeng-Da Chai (National Taiwan University) TAO-DFT and Its Applications to Zigzag Graphene Nanoribbons |
||||
12:10-13:30 | Lunch |
Chair: Tamio Oguchi | |||||
13:30-14:15 |
Michael Weinert (University of Wisconsin-Milwaukee) First-principles calculations to experiment: Making the connection |
||||
14:15-14:45 |
Kohji Nakamura (Mie University) Electric-field-induced modification of magnetism in metal ferromagnets |
||||
14:45-15:15 |
Yu-Hui Tang (National Central University) Spin torque effect in spin-filter based magnetic tunnel junctions |
||||
15:15-15:45 | Break | ||||
Chair: Kee Joo Chang | |||||
15:45-16:15 |
Shusuke Kasamatsu (The University of Tokyo) The negative capacitance of multidomain ferroelectric nano-capacitors simulated using the orbital-separation approach |
||||
16:15-16:45 |
Shiyou Chen (East China Normal University) Ab initio screening of photovoltaic semiconductors with benign defect and interface properties |
||||
16:45-17:15 |
Jun Hee Lee (UNIST) Quantum Materials Genome and Dynamic Catalytic Activity in Thin-Film Oxides from First Principles |
||||
17:15-17:45 |
Jeil Jung (University of Seoul) Ab initio theory of moire superlattices in graphene on hexagonal boron nitride |
Chair: Guang-Yu Guo | |||||
9:00-9:45 |
Sergei Dudarev (UK Atomic Energy Authority) Dissipative dynamics of magnetic moments and point defects |
||||
9:45-10:15 |
Hiroyoshi Momida (Osaka University) First-principles studies of microscopic reaction mechanisms in sodium secondary batteries |
||||
10:15-10:45 | Break | ||||
Chair: Satoshi Watanabe | |||||
10:45-11:15 |
Joongoo Kang (DGIST) Period-doubling reconstructions and control of semiconductor partial dislocations |
||||
11:15-11:45 |
Xinzheng Li (Peking University) Quantum simulation of low-temperature metallic liquid hydrogen |
||||
11:45-12:00 | Group photo | ||||
12:00-13:30 | Lunch |
Chair: Isao Tanaka | |||||
13:30-14:15 |
Artem Oganov (Skolkovo Institute of Science and Technology) Discovering new materials and new phenomena with evolution |
||||
14:15-14:45 |
Seungwu Han (Seoul National University) Automation strategy for high-throughput ab initio calculations |
||||
14:45-15:15 |
Atsuto Seko (Kyoto University) First principles interatomic potentials via compressed sensing |
||||
15:15-15:45 | Break | ||||
15:45-17:45 | Poster session | ||||
18:00-20:00 | Banquet |
Chair: Jaejun Yu | |||||
9:00-9:30 |
Xiangang Wan (Nanjing University) Novel properties of WTe2 |
||||
9:30-10:00 |
Hongming Weng (Chinese Academy of Sciences) Topological Semimetals: Dirac, Weyl and Node-line Semimetals predicted from first-principles calculation |
||||
10:00-10:30 |
Tay-Rong Chang (National Tsing Hua University) Topological Nodal-Line Fermions in Strong Spin-Orbit Metal PbTaSe2 |
||||
10:30-11:00 | Break | ||||
Chair: Zhong Fang | |||||
11:00-11:30 |
Youhei Yamaji (The University of Tokyo) Towards realization of correlated topological phases in iridium oxides |
||||
11:30-12:00 |
Choong Hyun Kim (Seoul National University) Strain control of magnetic structure in layered iridates |
12:00-12:10 | Closing |